Wednesday, 28 May 2014

Letni sezon turystyczny otwarty!

Moc atrakcji – tak w najkrótszy sposób można opisać imprezę, jaka miała miejsce 24 czerwca w Krynicy-Zdroju. Od rana do wieczora turyści, kuracjusze i mieszkańcy mogli uczestniczyć w niecodziennych wydarzeniach.


W sobotni poranek krynicki deptak przemienił się w targowisko produktów lokalnych. W słońcu, które towarzyszyło nam przez cały dzień, rozłożyły się namioty kryjące w sobie bogactwo małopolskich smaków i form oraz specjały z Ziemi Gorlickiej i Sądeckiej. Kupić można było na przykład aromatyczne pierożki, pajdę chleba ze smalcem, ciasta, miody, sery, ręcznie wyrabiane drewniane kwiaty i zabawki. W namiotach „Eterycznych Jarmarków” odbywały się pokazy snycerki, koronczarka pracowała nad koronką klockową, można było przyjrzeć się jak powstaje łemkowska biżuteria z koralików, tak zwana krywulka, ale najbardziej intrygującym stoiskiem był spowity dymem namiot dziegciarza. Uwagę przyciągał także maziarski wóz.

„Eteryczne Jarmarki”

„Eteryczne Jarmarki”

„Eteryczne Jarmarki" -  koronka klockowa

Mieszkańcy i turyści wyposażeni w rowery mogli poznawać okolicę i miejsca na Szlaku Architektury Drewnianej podczas rajdu. Dla uczestników Małopolska Organizacja Turystyczna przygotowała 30 km trasę, którą trzeba było pokonać w jak najkrótszym czasie. Ci, co woleli spacery od przejażdżek jednośladem, mogli uczestniczyć w grze miejskiej Krynickiej Organizacji Turystycznej. Prowadzeni przez kolejne punkty questu odnajdywali litery, które finalnie utworzyły hasło – prawdziwe imię Nikifora Krynickiego. Zwycięzcy rajdu rowerowego i questu zostali sowicie nagrodzeni!

Podczas rejestracji uczestników rajdu rowerowego Szlakiem Architektury Drewnianej.

Uczestnicy rajdu Szlakiem Architektury Drewnianej na startcie

Przy Camperze Małopolskim swój kącik odnalazły dzieci. Na specjalnie przygotowanej piankowej macie czekały na nie kolorowe kredki i flamastry oraz kolorowanki. Kiedy pociechy malowały obrazki, rodzice mogli zapoznać się z materiałami promocyjnymi na stoisku obsługiwanym przez Małopolską Organizację Turystyczną.


Koło południa w muszli koncertowej artysta Jan Malisz zaprezentował dawne instrumenty, między innymi lirę korbową, której niezwykły dźwięk niósł się po deptaku. Swoje święto mieli także strażacy, dlatego nie zabrakło występu orkiestry dętej.

Wieczorem na scenie miał miejsce pokaz mody współczesnej inspirowanej strojami ludowymi i motywami regionalnymi. Modelki oczarowały publiczność prezentując kolekcję autorstwa Marii Molendy działającej w fundacji "Nomina Rosae - Ogród Kultury Dawnej".


Oficjalne otwarcie letniego sezonu turystycznego nastąpiło po godzinie 19:00. Zgromadzona na deptaku przed sceną publiczność była świadkiem tajemniczego „zamrożenia” korala, co stało się wstępem do kampanii promującej Małopolskę. Na całym deptaku zrobiło się „koralowo” za sprawą setek sznurów korali rozdanych pośród zebranych gości.Gwiazdą wieczoru, której występ zamykał pełen wrażeń dzień, był Janusz Radek. Cieszący się uznaniem aktor i kompozytor, a przede wszystkim obdarzony niezwykłym głosem wokalista bawił publiczność i wzruszał do łez utworami, które były przeglądem jego dziesięcioletniego dorobku artystycznego. Koncert zatytułowany „Serwus do jutra” był koncertem inaugurującym festiwal „Muzyka Zaklęta w Drewnie” 2014.

No comments:

Post a Comment