Thursday, 8 May 2014

Nancy

Hotel Stanislas, Place Stanislas, Rue stanislas, Restaurant Stanislas, i tak dalej, i tak dalej. Gdzie to, w którym miejscu i dlaczego tak bardzo upodobano sobie te imię „Stanislas”? Odpowiedź jest oczywista i prosta! Przecież w Nancy! 

Nancy to kolejny nasz przystanek we Francji. Stolica Lotaryngii to miejsce w którym żył i umarł polski król Stanisław Leszczyński. Został on mianowany dożywotnim władcą Lotaryngii w momencie, gdy jego córka Maria została wydana za króla Francji Ludwika XV. Stanisław Leszczyński otaczał się ludźmi uczonymi i artystami, sam będąc doskonale wykształconym, stał się wielkim mecenasem sztuki i nauki. To z jego inicjatywy powstała obecnie główna i najpiękniejsza atrakcja Nancy: wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Plac Stanisława, wybudowany w latach 1752–1755 przez architekta Emanuela Héré. 


W pobliżu tej architektonicznej perełki, na Placu Maginot, Camper Małopolski spędził cały długi dzień przedstawiając mieszkańcom miasta uroki Krakowa i Małopolski. Wśród licznie odwiedzających nasze stoisko ludzi nie zabrakło też miejscowych Polaków, którzy bardzo cieszyli się ze spotkania z rodakami. Francuscy mieszkańcy Nancy również radowali się, że mają niespodziewaną okazję do bliższego poznania Małopolski i jej atutów, chętnie biorąc przygotowane materiały.

Na zakończenie pracy udaliśmy się jeszcze z krótką wizytą do Ratusza, gdzie odbywały się obchody związane z rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Szczególne podziękowania kierujemy Panu Konsulowi RP w Nancy Czesławowi Barteli za całą okazaną pomoc i zaangażowanie oraz Panu Jean-Pierre Sakowiczowi z Association Polonaise Stanislas Leszczynski za roztoczoną nad nami opiekę. 

Dziękujemy!


Podczas obchodów rocznicy zakończenia II wojny światowej. Od lewej: Zuzanna Biel, Jean-Pierre Sakowicz.
Pomnik króla Stanisława Leszczyńskiego w Nancy


1 comment:

  1. I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to undertand. Unlike additional blogs I have read which are really not tht good. I also found your posts very interesting. In fact after reading, I had to go show it to my friend and he ejoyed it as well!
    Camping

    ReplyDelete