Friday, 9 May 2014

W drodze przez Szampanię

Poza znajomością swojego kraju, regionu, jego historii i atrakcji turystycznych trzeba być także świadomym tegoż samego poza polską granicą. Czym byłaby wizyta Campera Małopolskiego w rejonie Szampanii bez odwiedzenia miejsc ważnych dla historii i kultury całej Europy!

Malownicze tereny południowej Szampanii skrywają w sobie mnóstwo skarbów. Jednym z nich niewątpliwie jest klasztor w Clairvaux. Jeden z pierwszych cysterskich zakonów, którego opatem był znany św. Bernard. Klasztory cysterskie z tych okolic Francji szybko zaczęły się rozprzestrzeniać w Europie. Cystersi chętnie zapraszani byli przez władców z racji samowystarczalności klasztoru, a do tego znaczącego wpływu jaki miał na rozwój gospodarki danego miejsca. Również w Polsce zaczęły pojawiać się już w połowie XII w., a w Małopolsce w tej chwili wciąż funkcjonują dwa zakony cysterskie: w krakowskiej Mogile i Szczyrzycu, oba założone w pierwszej połowie XIII wieku.


Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, Szampania jest miejscem, które nieodwołalnie związane jest z winem. To tu po raz pierwszy odkryto wspaniałość win musujących i określono metodę wyrobu tego cudownego trunku. Spora część wzgórz pokryta jest równiutkimi winnicami, na których już teraz, powoli, zaczynają pojawiać się pierwsze zawiązki szampańskich gron.

Wśród licznych miasteczek położonych w tej okolicy, niektóre zaskakują tym co w nich można znaleźć! Jak np. w Bar-sur-Seine piękne XVII-wieczne domki.

W ten sposób droga zaprowadziła nas do prawdziwej perełki regionu, pierwszej hisotrycznej stolicy Szampanii – do Troyes, gdzie w dniu jutrzejszym odbędzie się akcja promocyjna na placuNo comments:

Post a Comment