Monday, 19 September 2016

Camper Małopolski na IV Miechowskich Dniach Jerozolimy

Niedzielę 18 września Camper Małopolski spędził w Miechowie, wśród dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. W miejscu, stanowiącym dziedzictwo Rycerzy Grobu Bożego, trwały IV Miechowskie Dni Jerozolimy. 

W ogrodach parafialnych od godzin przedpołudniowych odbywały się targi produktów tradycyjnych, pokazy walk rycerskich, atrakcje dla dzieci oraz koncerty. Wystąpili m.in. Magda Anioł z zespołem, chór bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, miechowski chór Gospel. 


Camper Małopolski promował tego dnia szczególnie Szlak Miłosierdzia Bożego w Małopolsce i małopolskie sanktuaria. W quizie o sanktuariach można było wygrać czerwone małopolskie korale. W zabawie nie zabrakło pytań o miechowskie sanktuarium, założone w 1163 r. dzięki fundacji Jaksy herbu Gryf, gdy powrócił z wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej. Przywiózł ze sobą Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego w Jerozolimie. Zakonników tych nazwano w Polsce bożogrobcami lub miechowitami. Według tradycji, pobożny rycerz Jaksa przywiózł też ziemię z góry Golgoty, na której wybudowano sanktuarium.  
No comments:

Post a Comment