Thursday, 15 September 2016

Camper Małopolski odwiedzi Miechów

W niedzielę 18 września Camper Małopolski zawita do Miechowa, gdzie tego dnia odbędzie się piknik z okazji IV Miechowskich Dni Jerozolimy. Zapraszamy do ogrodów parafialnych przy Bazylice Grobu Bożego od godziny 10:00.

Miechowskie Dni Jerozolimy odbywają się co 2 lata i stanowią kontynuację tradycji sięgającej XII wieku, kiedy do Polski został sprowadzony zakon bożogrobców, a Miechów stał się centrum jego działalności. W czasach, gdy Ziemia Święta nie była dostępna dla chrześcijan, replika Grobu Bożego w Miechowie stała się kierunkiem pielgrzymek o duchowym i religijnym wymiarze porównywalnym z wyprawą do Jerozolimy. 


W tym roku, Miechowskie Dni Jerozolimy odbędą się w dniach 17-18 września. W sobotę 17 września odbędzie się konferencja naukowa „Ziemia Święta celem pielgrzymek wyznawców Chrystusa” oraz msza św. pod przewodnictwem ks. kardynała Kazimierza Nycza – Wielkiego Przeora Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Bożogrobców. Dzień zakończy koncert w Bazylice Grobu Bożego – muzyka dawna ze zbiorów bożogrobców w Nysie w wykonaniu zespołu Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.

W niedzielę przewidziana jest msza św. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie pod przewodnictwem ks. kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolity Krakowskiego oraz modlitwa o pokój w Ziemi Świętej. W ogrodach parafialnych odbędzie się „Piknik z Bożogrobcami”, podczas którego przewidziano takie atrakcje jak kramy prezentujące rzemiosło i produktu tradycyjne, pokazy walk rycerskich, warsztaty, kuchnia średniowieczna św. Hildegardy, koncerty muzyki klezmerskiej i chrześcijańskiej, pokaz mappingu. Camper Małopolski promował będzie małopolskie sanktuaria oraz Szlak Miłosierdzia Bożego, który powstał tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Miechowskie Dni Jerozolimy organizowane są przez Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Komisariat Ziemi Świętej Zakonu Franciszkanów, Parafię Grobu Bożego w Miechowie, Gminę i Miasto Miechów oraz Powiat Miechowski.

Celem Miechowskich Dni Jerozolimy jest modlitwa w intencji Ziemi Świętej, edukacja w zakresie działalności Patriarchatu Ziemi Świętej, Kustodii Franciszkańskiej, Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie a także historii i dnia dzisiejszego Ziemi Świętej oraz społeczności tam mieszkających.


1 comment:

  1. Bardzo podoba mi się taki sposób zwiedzania. W internecie jest kilka ofert na wynajem kamperówm wystarczy się spakować, zebrać drużynę i w drogę :D

    ReplyDelete